Technologie budowania stron internetowych

Budowanie stron internetowych i programowanie webowe wymaga wykorzystania różnego rodzaju technologii w zależności od tego, jaki serwis chciałby stworzyć klient. Istnieje wiele teorii na temat tego, który język programowania jest najlepszy, lecz w rzeczywistości często przy jednym projekcie pojawiają się elementy zaprogramowane w różnych językach. Wybór technologii, jaka będzie przewodziła całości natomiast zależy głównie od specyfikacji i wymagań, które zostaną postawione na etapie planowania projektu. Przejdźmy zatem przez różne języki programowania wykorzystywane do budowania stron internetowych i poznajmy je trochę bliżej.

Budowanie stron internetowych – Jaka technologia jest najlepsza?

Zazwyczaj wybór technologii, która najlepiej sprawdzi się przy budowaniu serwisu lub strony internetowej należy do kompetencji software house’u. Agencja interaktywna sugerując się doświadczeniem i kompetencjami swoich pracowników może bezbłędnie wybrać języki programowania i technologie, które się sprawdzą. Niekiedy świadomość klienta dotycząca stosowanych technologii przyczynia się do lepszego zrozumienia stopnia skomplikowania witryny i ogromu pracy, która musi zostać wykonana, aby otrzymać pożądany efekt końcowy.

HTML – Język służący jako podstawa kodowania strony internetowej. Można powiedzieć, że tworzy on jej szkielet. Technologia zazwyczaj wspiera programistów w budowaniu zawartości strony internetowej. Słysząc o zawartości pierwszy raz możemy jednak zastanawiać się, co dokładnie robi się z pomocą powyższej technologii. Programiści od samego początku swojej nauki się z nim spotykają. Później jest on obecny prawie przez cały czas. Pojawia się w różnego rodzaju projektach witryn i stron nie dając zapomnieć o swojej obecności.

  • Tekst
  • Obrazy w serwisie
  • Przyciski wszelkiego rodzaju
  • Listy wyboru
  • Linki, czyli inaczej hiperłącza
  • Pola edycyjne przyszłego użytkownika

Strona www wymaga zastosowania HTML w pewnym zakresie. Język słusznie uznawany za podstawowy pomoże stworzyć fundamenty wymienione powyżej i podobne.

Warto także wspomnieć, że kod HTML nie potrzebuje kompilatora. Przypadek, o którym mówimy jest o tyle charakterystyczny, że wspomnianym kompilatorem zostaje przeglądarka internetowa. Kod źródłowy wykonany w tym języku jest jawny bez względu na to, czy mamy styczność ze stroną banku, organizacji rządowej, czy firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na szczęście to nic strasznego, gdyż wspomniany kod pokazuje zainteresowanemu użytkownikowi tylko to, co znajduje się obecnie na stronie. Każdy, kto wejście do serwisu i tak widzi wspomniane informacje w formie wizualnej.

CSS, czyli inaczej pliki i arkusze styli – Dzięki CSS możemy uzupełnić wspomniany wcześniej kod HTML. Właśnie za pomocą tego języka określamy wygląd opisanych wcześniej elementów i ich design, który zobaczy użytkownik końcowy wykorzystujący serwis lub stronę internetową.

Przykładowo podczas budowania stron internetowych to za pomocą HTML określimy, że w danym miejscu ma się znaleźć konkretny tekst lub przycisk. Sam jego wygląd jednak będzie niemożliwy do stworzenia w tym języku. Potrzebujemy nieco CSS, aby określić dokładny wygląd, kolorystykę, zaokrąglenia przycisku (jeżeli chcemy je zawrzeć), rodzaj czcionki i inne elementy, które wpływają na design projektowanej strony internetowej. Kod jest czytany przez przeglądarkę i podobnie, jak powyższy HTML, widoczny dla zainteresowanych użytkowników. Zobaczyć go można wyświetlając kod źródłowy dowolnej strony i klikając element z kodem CSS.

Budowanie stron internetowych, programowanie webowe, agencja interaktywna, software house Poznań

Wygląd to jedno ale języki programowania stron internetowych muszą też zapewnić, że wszystkie pożądane przez klienta funkcje, moduły i akcje działały. Najnowsze technologie tworzenia stron internetowych umożliwiają zaimplementowanie niemal każdego rozwiązania, jakie można sobie wyobrazić w serwisie. Czynniki, które warunkują zakres projektu i funkcjonalności, jakie można wdrożyć na pewnym etapie przedsięwzięcia to zazwyczaj czas implementacji i przeznaczony przez klienta budżet. Warto zapoznać się z językami programowania, które umożliwiają tworzenie zaawansowanych stron.

PHP – Witryna, sklep internetowy lub serwis transakcyjny to wiele zaawansowanych akcji do wykonania przez użytkownika. Cała mechanika i działania muszą zostać wcześniej zakodowane, aby użytkownik mógł możliwie krótką drogą dotrzeć do swoich celów. Dodatkowo agencja interaktywna dba, aby strony internetowe były zgodne z projektem UX.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjaśnienie roli języka PHP na przykładzie. Ogromna ilość serwisów i sklepów internetowych zawiera możliwość zalogowania się lub rejestracji. Jeżeli chcielibyśmy to zrobić, konieczne jest wypełnienia pól w formularzu. Wtedy same pola i przycisk stworzymy w języku HTML. Ich wygląd natomiast, szatę graficzną i inne wizualne elementy dopracujemy z pomocą kodu CSS. Działania te nie sprawią natomiast, że witryna będzie odpowiadać w dany sposób na akcję użytkownika, wpisane w pola elementy trafią do bazy danych, a podany adres email zostanie sprawdzony pod kątem poprawności. Wszystkie te akcje to zasługa kodu PHP, który umożliwia wprawienie machiny w ruch. Nawet przycisk, który tworzymy w HTML tylko uruchamia po kliknięciu dany skrypt PHP. Kod PHP między innymi dlatego jest całkowicie tajny, a zobaczenie go przez zwykłego użytkownika jest niemożliwe.

Tworzenie zaawansowanych stron internetowych niemożliwe by było bez logiki. Posiadamy w naszej agencji programistów specjalizujących się w tym języku programowania, dzięki czemu odpowiadamy na realne oczekiwania i potrzeby rynku i klientów z wielu branży.

Różnica w wykonaniu kodu PHP jest taka, że w tym przypadku to już nie przeglądarka renderuje nam linie. Całość umieszczona jest na serwerze, do którego nasza strona i użytkownik wykonujący za jej pośrednictwem konkretną akcję zwraca się z pytaniem o wykonanie jej do serwera. Serwer natomiast dostarcza wykonaną akcję i umożliwia systemowi poprawne działanie. Lokalnie na komputerze nie znajduje się nawet jedna linia takiego kodu.

Jaki dla kogo język najlepszy?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more